Dünyanın en az radyasyon veren Bilgisayarlı Tomografi (BT) Sistemi Somatom Force ile Tek Kalp Atımında 1152 Kesitli Koroner BT Anjiyografi

Yeni nesil SOMATOM Force Bilgisayarlı Tomografi sistemi çift tüp çift dedektör teknolojisinin getirisi ve bir tam tur dönüşünü 0.25 sn’de tamamlaması sayesinde kalp atımından bağımsız beta-blocker kullanımına gerek kalmadan koroner BT Anjiyografi çekilmesine olanak sağlar.

Dünyada bir ilk olan FAST 3D Kamera, infrared ışık kaynağı ile hastanın 3 boyuttaki lokasyonunu saptar. Bu sayede sistem, kullanıcıdan bağımsız olarak hastayı otomatik şekilde hasta masasında pozisyonlandırır. Sadece FAST teknolojisine ait olan bu özellik ile hastalar çekim merkezine göre yanlış pozisyonlamadan kaynaklı oluşabilecek doz aşımlarına maruz kalmamış olur.

Metal implantlı hastalar taranırken görüntü kalitesini arttırma adına kullanılan yazılım iMAR sayesinde metalden kaynaklı ortaya çıkan parlama etkisi azaltılır. Yazılımın farklı implant türleri (diş dolgusu, kalp pili, kalça implantı vb.) için kullanılması sayesinde yüksek rezolüsyonlu, hasta spesifik detaylı çalışmalar yapılır.

Pediatrik hastalara veya kaygı yaşayan hastalara yönelik dokunmatik paneller sayesinde kullanıcı hastayı daha iyi yönlendirebilmekte ve çekim esnasına kadar hasta ile iletişim halinde kalabilmektedir.

Yeni nesil SOMATOM Force BT sistemi tüm hasta tiplerine hitap etme amacıyla tasarlanmıştır. Özellikle pediatrik hastalar için sedasyona ihtiyaç duyulmadan ultra hızlı çekim modu ile ultra düşük dozda görüntüleme yapılmaktadır.

Turbo Flash modu ile saniyede 737mm tarama ve iki adet tüp/dedektör ünitesinin bulunması sayesinde acil vakalar, pediatrik hastalar, obez hastalar veya Parkinson hastalarında görülebilecek hareketten ve nefes alış-verişinden kaynaklı görüntü bozukluklarının önüne geçilir.

Dünyadaki tek böbrek dostu bilgisayarlı tomografi sistemi olan SOMATOM Force, Turbo Flash modu ve yüksek jeneratör gücü sayesinde eser miktarda kontrast madde kullanımı ile görüntüleme yapılmasına olanak sağlar. Bu sayede kontrast madde hassasiyeti olan kronik böbrek hastaları veya diyabet hastaları kolaylıkla tetkik edilebilir.

78 cm geniş gantri açıklığı ile klostrofobisi olan hastalar için konforlu bir alan yaratır.

Sistem otomatik olarak, hastanın vücut kitle indeksine göre organ spesifik voltaj ayarlaması yaparak ultra düşük dozda çekime olanak tanır.

SOMATOM Force BT sistemi ile özellikle onkoloji hastalarına yönelik olarak sistemde yer alan Kalay Filtre ve Dual Enerji teknolojileri sayesinde, akciğerde hava ve yumuşak doku ayrımı, doku karakterizasyonu en ileri seviyede sağlanmaktadır. Böylelikle erken safhalarda görülebilecek anomalilerin teşhis şansı artmaktadır.